LIDA risina virkni jautājumus ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi (05/04/2018)

Jau 2017.gada nogalē LIDA vērsās pie IeVP ar jautājumu par situāciju Valmieras cietumā. Saskaņā ar LIDA rīcībā esošo informāciju Valmieras cietuma priekšnieks A. Bašķis bija izdevis mutvārdu rīkojumu par to, ka uzraudzības daļas amatpersonām nakts dežūru laikā jāatrodas ieslēgtām dzīvojamās zonas vienībās kopā ar notiesātajiem, lai novērotu notiesātos pa nakti. Norādot uz virkni faktu LIDA informēja IeVP vadību par to, ka šāda rīcība par nepieļaujama. IeVP savā atbildes vēstulē informēja par to, ka minētā fakta pārbaudei tika veikta apstākļu noskaidrošana un pieprasīta informācija no Valmieras cietuma administrācijas. Ar pilnu LIDA vēstules un IeVP atbildes saturu varat iepazīties mūsu mājas lapas sadaļā Sociālais dialogs- Ieslodzījuma vietu pārvalde.

Saistībā ar jau pieminēto Valmieras cietumu no biedriem tika saņemta arī inofrmācija par to, ka šajā iestādē radīti dienesta apstākļi, kas pakļauj darbinieku veselību nevajadzīgam un neattaisnojamam riskam. Tas saistīts ar faktu, ka uzrauga amata pienākumos ietilpst veikt kratīšanas, tehniskās apskates, kā arī konstatēt citus režīma pārkāpumus, bet pārbaudāmās telpas regulāri ir piesmēķētas, līdz ar to pakļaujot darbinieku veselību riskiem, kas saistīti ar tā saucamo  „pasīvo smēķēšanu”. Savā vēstulē LIDA norāda uz faktu, ka saskaņā ar spēkā esošo normatīvo regulējumu prioritāra ir nevis ieslodzīto vēlme smēķēt, bet gan nesmēķējošo darbinieku tiesības elpot tīru un nepiesmēķētu gaisu. Tāpat LIDA norāda uz to, ka uzraugam ir tiesības atteikties veikt savus darba pienākumus piesmēķētās telpās. No Valmieras cietuma vadības saņemta atbilde kurā tā informē par virkni ar šo faktu saistītiem apstākļiem, tai skaitā par to, ka normatīvie akti neparedz smēķēšanas aizliegumu notiesātajiem un aizturētajiem, un līdz ar to Valmieras cietuma administrācija nav tiesīga aizliegt šīm personām smēķēt tam paredzētajās vietās. Valmieras cietuma vadība uzsver arī faktu, ka tā nav saņēmusi nevienu rakstisku iesniegumu vai ziņojumu no cietuma darbiniekiem par LIDA minētajiem apstākļiem, līdz ar to tai nav iespējas izvērtēt šīs ziņas. Ar pilnu LIDA vēstules un Valmieras cietuma vadības atbildes saturu varat iepazīties mūsu mājas lapas sadaļā Sociālais dialogs- Ieslodzījuma vietu pārvalde.

Savukārt saistībā ar situāciju Rīgas Centrālcietumā LIDA rīcībā bija nonākusi ienformācija par iespējamu augstāko amatpersonu ētikas normu pārkāpumiem. Anonīmā vēstulē LIDA saņēma informāciju par apstākļiem, kas liecina par iespējamiem nepamatotiem ierobežojumiem, kas uzlikti iestādes darbiniekiem, kā arī par IeVP amatpersonas [vārds uzvārds] rīcībā saskatāmas iespējamas bosinga pazīmes. LIDA savā vēstulē lūdza ieVP pārbaudīt vēstulē minētos apstākļus, kā arī informēt LIDA par rezultātiem. Ar pilnu IeVP atbildi uz šo LIDA vēstuli, kā arī ar LIDA vēstules tekstu varat iepazīties iepazīties mūsu mājas lapas sadaļā Sociālais dialogs- Ieslodzījuma vietu pārvalde.

« Atpakaļ uz sarakstu