Laba darbinieka fiziskā un psiholoģiskā veselība- pašu dienestu interesēs (26/03/2018)

Lai veicinātu dienestu attīstību, kā arī uzlabotu dienējošo dienesta apstākļus, tai skaitā tos, kas attiecas uz fizisko un psiholoģisko veselību, Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA), pēc biedru iniciatīvas, ir vērsusies pie dienestu vadītājiem ar lūgumu veicināt tādu apstākļu veidošanu, kas pozitīvi iespaidotu darbinieku veselību, radot iespēju darbiniekiem bez maksas vai ar izdevīgākiem nosacījumiem apmeklēt peldbaseinus.

LIDA savā vēstulē norāda, ka peldēšana ir viens no retajiem sporta veidiem, kas veicina vispārēju fizisko attīstību un atstāj arī pozitīvu iespaidu uz cilvēka psiholoģisko veselību. Savukārt laba darbinieka fiziskā sagatavotība, kā arī fiziskā un psiholoģiskā veselība, ir pašu dienestu interesēs. Iestādei būtu jābūt svarīgi, lai darbinieki - amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm - būtu gan fiziski, gan garīgi pilnvērtīgi atpūtušies, kas ļautu tiem pēc iespējas efektīvāk pildīt amata pienākumus, profilaktiski samazinot slimošanas un paaugstināta stresa iestāšanās iespējas.

LIDA vairākkārtīgi ir saskārusies ar situācijām, kuru cēloņi ir amatpersonu grūtības nokārtot fiziskās sagatavotības normatīvus, kā arī situācijām, kurās amatpersonam rodas grūtības dienestā sakarā ar ilgstošiem atbrīvojumiem no fiziskās sagatavotības normu kārtošanas sakarā ar veselības stāvokli. LIDA Valdes priekšsēdētājs A.Augustāns šo situāciju komentē sekojoši: „Nenoliedziemi- jebkurai amatpersonai ir jābūt fiziski labi sagatavotai, kā arī fiziski un psiholoģiski veselai, lai kvalitatīvi varētu pildīt savus dienesta pienākumus. To prasa ne tikai normatīvie akti, bet arī veselais saprāts. Tomēr nenoliedzams ir arī fakts, ka ja no darbinieka kaut kas tiek prasīts, tad darba devējam ir jānodrošina vis nepieciešamais, lai darbinieks šo prasību var izpildīt. LIDA ir pieejama informācija, ka atsevišķās iestādēs pastāv iekšējie rīkojuma dokumenti, kas uzliek darbiniekam par pienākumu apmeklēt zināmu skaitu vispārīgās fiziskās sagatavotības nodarbības, tomēr realitātē šāda iespēja bieži nemaz netiek nodrošināta. Un arī šajos dokumentos noteiktais nodarbību skaits un ilgums, piemēram, divas reizes mēnesī pa 45 minūtēm, nekādi nevar veicināt amatpersonu fiziskās formas uzturēšanu, kur nu vēl uzlabošanu. Protams, arī pašai amatpersonai ir jāapzinās dienesta specifika un pēc iespējas jācenšas uzturēt sevi labā fiziskā formā, tomēr ņemot vērā faktu, ka „laba fiziskā forma” ar likumu ir uzlikta kā pienākums, varētu pat teikt- dienesta pienākums, tad arī dienestiem no savas puses ir jādara vis iespējamais, lai nodrošinātu saviem darbiniekiem iespēju šo pienākumu pildīt un izpildīt.”

Ar pilnu LIDA vēstules saturu Jūs varat iepazīties sadaļā Sociālais dialogs- Valsts policija (pieejams tikai reģistrētajiem lapas lietotājiem). 

« Atpakaļ uz sarakstu